19. kolejka PlusLigi: ZAKSA poza zasięgiem rywali

Za nami 19. seria spotkań siatkarskiej PlusLigi. Po raz kolejny w tym sezonie siłę pokazał lider tabeli – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle na wyjeździe rozbiła 3:0 trzecią drużynę ligi, czyli Jastrzębski Węgiel. Ekipa ONICO Warszawa mogła cieszyć się wolnym weekendem, bowiem akurat w tej kolejce pauzowała.

Pierwszy mecz 19. kolejki PlusLigi został rozegrany już blisko miesiąc temu, bo 16 stycznia. Wtedy też GKS Katowice okazał się lepszy od Aluronu Virtu Warty Zawiercie i wygrał 3:0. Kolejne emocje w tej serii spotkań czekały nas w miniony weekend.

Siatkarska sobota zaczęła się od prawdziwego hitu ligi, bo Jastrzębski Węgiel – trzecia siła tabeli – we własnej hali gościł lidera, czyli ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle. Ale ci, którzy spodziewali się wyrównanego starcia i pierwszej w tym sezonie porażki podopiecznych Andrei Gardiniego, musieli być mocno rozczarowani. Goście byli bowiem zupełnie poza zasięgiem rywali. W żadnym z setów jastrzębianie nie potrafili zdobyć więcej niż 20 punktów i przegrali mecz 0:3. Tym samym ZAKSA potwierdziła, że nie ma na nią mocnych. I wygrała szesnasty mecz (na szesnaście rozegranych) w rozgrywkach.

Tego samego dnia w Lubinie oglądaliśmy rywalizację dwóch ostatnich drużyn tabeli – ekipa miejscowego Cuprum podejmowała u siebie MKS Będzin. Ale i w tym sobotnim spotkaniu obyło się bez większych emocji. Gospodarze od pierwszej partii dominowali i nie pozwolili rywalom na zdobycie choćby jednego seta. Wygrywali do 20, do 22 i do 23.

Dużo bardziej zacięte starcia oglądaliśmy w niedzielę 10 lutego. Na początek Asseco Resovia Rzeszów, która po katastrofalnym początku sezonu najwyraźniej wraca do niezłej dyspozycji, mierzyła się w hali Podpromie z PGE Skrą Bełchatów. Pierwszy set padł łupem gości, którzy wygrali go 25:23, ale dalsza część meczu należała na rzeszowian. Ci okazali się lepsi w trzech kolejnych partiach, a ostatecznie zwyciężyli 3:1. I w tabeli powoli zbliżają się do czołowej szóstki gwarantującej udział w fazie play-off.

Tego samego dnia Indykpol AZS Olsztyn na własnym terenie grał z Treflem Gdańsk. I to było najbardziej emocjonujące, a jednocześnie chyba najlepsze spotkanie tej kolejki. Gospodarze wygrali pierwszego seta, ale dwa kolejne przegrali zdecydowanie – do 16 i 18. Gdy przyjezdnym znad morza wystarczyła jedna partia do zwycięstwa w całym meczu, znów obudzili się siatkarze Indykpolu. Ale tylko na moment, bo choć zdołali doprowadzić do tiebreaka, to w nim przegrali 11:15.

W ostatnim meczu tej kolejki Cerrad Czarni Radom gościli Chemika Bydgoszcz. Gospodarze zaczęli słabo, bo od przegranej partii 23:25, jednak później udowodnili, że własna hala jest ich sporym atutem. Szczególnie imponujący był trzeci set, którego wygrali do 14! I oni także – podobnie jak wcześniej m.in. ZAKSA czy Asseco Resovia – mogli cieszyć się ze zwycięstwa za trzy punkty.

Tym razem wolny weekend mieli siatkarze ONICO Warszawa, którzy akurat w tej serii spotkań pauzowali (mieli rozgrywać mecz z wycofaną z rozgrywek Stocznią Szczecin). Mimo to nie stracili wysokiego miejsca w lidze, bo Jastrzębski Węgiel nie wykorzystał okazji do przeskoczenia stołecznych i zdecydowanie przegrał z ZAKSĄ. Jedyną zmianą w tabeli, jaka zaszła w porównaniu do poprzedniej kolejki, była zamiana Cuprum i Chemika na 11. miejscu.