ONICO JW Construction MB Motors PLUS ONICO Dworzec Online ONICO Damons Sportowa Warszawa Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie
ONICO ONICO ONICO MB Motors PLUS PLUS Port Praski FIVB Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie Polonus Damons

Andrea Anastasi nowym trenerem ONICO Warszawa

Fot. PressFocus
Andrea Anastasi podpisał kontrakt z ONICO Warszawa! Włoch będzie trenerem wicemistrzów Polski przez co najmniej dwa lata. Witamy w stolicy!

- ONICO to świetny projekt we wspaniałym mieście, stolicy kraju. Jestem osobą, która bardzo lubi wyzwania, dlatego przyjechałem tu po to, by wygrywać i zdobyć złoty medal. Mam pełne przekonanie, że klub nie zamierza poprzestać na wywalczonym w ubiegłym sezonie wicemistrzostwie, a ja zrobię wszystko, by pomóc osiągnąć jeszcze lepszy wynik - powiedział nowy trener ONICO Warszawa.

- Andrea to znakomity fachowiec, o czym przekonałem się osobiście, bo miałem przyjemność z nim pracować. Znam jego metody treningowe, jego podejście do zawodników indywidualnie, ale też do drużyny jako grupy. I jestem przekonany, że doskonale się tu odnajdzie, a dla chłopaków jego charakter i sposób prowadzenia zespołu będą dodatkowymi impulsami. Do tego bogate doświadczenie Andrei jest nieocenione, bo przecież niebawem zadebiutujemy w rozgrywkach Ligi Mistrzów i znów chcemy walczyć o medale PlusLigi. Wierzymy w to, że dzięki niemu ONICO na stałe zagości w czołówce polskich drużyn siatkarskich – powiedział Piotr Gacek, prezes stołecznego klubu.

Andrea Anastasi urodził się 8 października 1960 roku w miejscowości Poggio Rusco we Włoszech. W trakcie swojej seniorskiej przygody z siatkówką grał na pozycji przyjmującego. Z drużyną narodową wywalczył mistrzostwo Europy (1989), mistrzostwo świata (1990) oraz wygrał Ligę Światową (1990).

Karierę trenerską rozpoczynał w Brescii, a w 1999 został mianowany trenerem reprezentacji Włoch. Italię prowadził dwa razy – najpierw w latach 1999-2003, a później w latach 2007-2010. W tym czasie trzykrotnie triumfował w mistrzostwach Europy (1999, 2003, 2007) i dwa razy w Lidze Światowej (1999, 2000). Ponadto wywalczył też srebro ME (2001), srebro i brąz LŚ (2001, 2003) oraz brąz igrzysk olimpijskich w Sydney (2000).

W 2011 roku przejął reprezentację Polski, której trenerem był przez ponad dwa lata. W pierwszym roku pracy z biało-czerwonymi wywalczył srebro Pucharu Świata oraz brąz mistrzostw Europy i Ligi Światowej, a w 2012 roku wygrał rozgrywki LŚ.

W 2014 roku objął posadę pierwszego trenera Trefla Gdańsk, z którym w ciągu pięciu lat pracy zdobył dwa medale mistrzostw Polski – srebrny w 2015 i brązowy w 2018 roku – oraz dwukrotnie wygrywał Puchar Polski (2015, 2018). Ponadto prowadzone przez niego „Gdańskie Lwy” triumfowały w meczu o Superpuchar Polski 2015. Od marca 2018 roku prowadził też reprezentację Belgii, ale w grudniu tego samego roku zrezygnował z pełnionej funkcji.

W Warszawie podpisał kontrakt na dwa lata. Wraz z nim do sztabu dołączają Piotr Graban i Karol Rędzioch. Witamy w stolicy!