ONICO w finale Memoriału Gołasia

ONICO Warszawa pokonało Aluron Virtu Wartę Zawiercie 3:1 (25:20, 25:19, 19:25, 25:18) i awansowało do finału XIV Memoriału Arkadiusza Gołasia, w którym zmierzy się ze Stocznią Szczecin. MVP spotkania wybrany został Piotr Łukasik. XIV Memoriał Arkadiusza Gołasia to dla podopiecznych Stephane'a Antigi ostatni sprawdzian przed startem nowego sezonu. Stołeczni siatkarze po raz pierwszy w okresie przygotowawczym mają okazję zagrać w pełnym składzie - z Mistrzostw Świata 2018 powrócili już bowiem wszyscy reprezentanci, w tym Damian Wojtaszek i Bartosz Kwolek. Obaj znaleźli się też w wyjściowej szóstce na półfinałowe starcie z Wartą Zawiercie. Obok nich na placu gry pojawili sie Antoine Brizard, Andrzej Wrona, Piotr Łukasik, Graham Vigrass i Rafael Araujo. Początek meczu był bardzo wyrównany. Do stanu 7:7 gra toczyła się punkt za punkt, ale pierwszą dwupunktową przewagę uzyskali rywale. Dość szybko, dzięki piekielnie mocnej zagrywce Rafaela Araujo, straty udało się jednak odrobić i wyjść na prowadzenie 12:11. Chwilę później to znów zawiercianie mieli korzystny wyniki - chwilowe problemy z dokładnym przyjęciem sprawiły, że to przeciwnicy wygrywali 15:14. Swoich ataków nie skończyli też Kwolek i Łukasik i w drugiej części seta Aluron miał już trzy "oczka" przewagi. "Kiki" zrehabilitował się jednak bardzo szybko i to z nawiązką - dwa bloki z rzędu, atak z przechodzącej piłki i stołeczni wrócili do gry o zwycięstwo w pierwszej partii. Dzięki tym akcjom ONICO złapało wiatr w żagle, a rywale całkowicie stracili kontrolę nad końcówką odsłony. Ostatecznie warszawianie wygrali seta z przewagą aż pięciu punktów (25:20). W drugim secie ONICO kontynuowało dobrą grę - po autowym ataku rywali i kolejnym skutecznym bloku stołeczni prowadzili 7:4. Gdy asa serwisowego dołożył jeszcze Antoine Brizard, o pierwszy czas poprosić musiał Mark Lebedew. Warszawianie nie zamierzali się jednak zatrzymać, zmuszając rywali do błędów i kolejnych zmian. W kolejnej części seta gra toczyła się punkt za punkt, co było korzystne tylko dla jednej ze stron - ONICO robiło swoje, starając się popełnić jak najmniej błędów. Raz w ataku pomylił się wprawdzie Araujo, ale kilka akcji później "odegrał sie" pojedynczym blokiem (18:14). Na boisku pojawili się Łukasz Wiese, Sharone Vernone-Evans i Jakub Kowalczyk, ale do końca partii nic już się nie zmieniło - ONICO wygrało pewnie i zasłużenie 25:19. Kolejna partia rozpoczęła się od trzech z rzędu bloków ONICO, w tym piątego i szóstego w cały meczu w wykonaniu Piotra Łukasika. Ekipa trenera Antigi prowadziła 4:1, o czas poprosili rywale, a po przerwie... blok Łukasika. Wszystko wskazywało na szybkie zakończenie. Szansę gry otrzymał też Jan Nowakowski, ale Aluron nie odpuszczał i w końcu doprowadził do remisu (10:10). Nie pomogła też przerwa na żądanie, warszawianie kontynuowali serię błędów i obraz gry zmienił się o 180 stopni. Na ratunek wezwani zostali Wiese oraz Araujo, ale to zawiercianie byli na fali i utrzymywali trzypunktowe prowadzenie. O losach seta zadecydował as serwisowy Boćka - Aluron wygrał 25:19 i wrócił do gry. Czwartą odsłonę zapoczątkował as Bartka Kwolka i znów to stołeczni jako pierwsi wypracowali sobie przewagę, do której przyczyniły się też podwójny blok Wrony z Araujo i kontra zakończona punktowym atakiem "Kwolo" (6:2). Niestety ONICO po raz kolejny pozwoliło rywalom stopniowo odrabiać straty i w połowie seta doprowadzić do remisu 13:13. Skuteczną bronią okazała się zagrywką, w szczególności Kwolka i Araujo, dzięki której udało sie "odjechać" na 19:14. Tego stołeczni nie oddali już do samego końca, wygrywając seta do 18 i cały mecz 3:1. W niedzielnym finale siatkarze ONICO zmierzą się ze Stocznią Szczecin, która w pierwszym półfinale pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. ONICO Warszawa - Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:1 (25:20, 25:19, 19:25, 25:18) MVP: Piotr Łukasik ONICO: Kwolek, Brizard, Wrona, Łukasik, Vigrass, Araujo, Wojtaszek(l) - Wiese, Vernon-Evans, Kowalczyk, Nowakowski Trener: Stephane Antiga Aluron Virtu Warta Zawiercie: Swodczyk, Achrem, Kania, Bociek, Semeniuk, Masny, Koga(l) - Gawryszewski, Malinowski, Żuk, Dosanjh, Waliński Trener: Mark Lebedew Fot. PressFocus