ONICO Warszawa 0:3 Espadon Szczecin

W meczu piątej kolejki Plusligi ONICO Warszawa uległo na Torwarze Espadonowi Szczecin 0:3 (24:26, 17:25, 23:25). MVP spotkania wybrany został przyjmujący gości, Marcin Wika. Przed rozpoczęciem spotkania miała miejsce bardzo miła uroczystość. Nagrody od Prezes ONICO Warszawa – Jolanty Doleckiej i Prezesa PZPS – Jacka Kasprzyka odebrali zawodnicy ONICO – Bartosz Kwolek i Jędrzej Gruszczyński, grający w reprezentacji Polski juniorów, która minionego lata zdobyła tytuł mistrza świata. Po tym miłym akcencie przyszedł czas na kolejne ligowe emocje. Trener Stephane Antiga w wyjściowym składzie postawił na takich samych zawodników, jak w ostatnim spotkaniu z MKS-em Będzin. Na parkiet na Torwarze wybiegli zatem Włodarczyk i Kwolek na przyjęci , za rozegranie odpowiadał Brizard, a na pozycji atakującego zaczął Gjorgiew. Ponadto na środku rozpoczęli Wrona i Warda, a jako libero zagrał Damian Wojtaszek. Od początku pierwszego seta delikatną przewagę osiągnęli goście. Dobrymi zagrywkami popisywał się Tervaportti, a z jego wystaw dobrze atakowali Wika i Kluth. Po stronie ONICO w początkowej części meczu najpewniej prezentował się Kwolek, którego w ataku wspierał Gjorgiew. Pomimo równowagi „na siatce”, goście delikatnie powiększali przewagę, głównie dzięki dobrym zagrywkom Tervaporttiego i stabilnemu przyjęciu, podczas gdy gra ONICO w tym elemencie nieco falowała. Nasza drużyna grała zrywami – pierwszy z nich nastąpił od stanu 6:10, kiedy to udało się zdobyć serię punktów i doprowadzić do remisu. Niestety, skuteczniejsza gra blokiem pozwoliła gościom ponownie objąć prowadzenie. Gracze trenera Antigi pokazali jednak charakter – doprowadzili do emocjonującej końcówki seta, w której udało się nawet objąć prowadzenie 21:20, jednak as Tervaporttiego pozwolił gościom na wygraną 26:24 Początek drugiej partii to ponownie walka punkt za punkt. W drużynie gości najwięcej „oczek” zdobywali skrzydłowi, w naszym zespole kilkoma atomowymi atakami popisał się Gjorgiew. Wyrównana walka trwała do stanu 10:10. Wówczas dzięki bardzo dobrym zagrywkom goście zanotowali dwie serie, uzyskując bezpieczne prowadzenie. Trener Antiga szybko wykorzystał oba czasy i próbował odmienić losy seta wprowadzając na boisko rezerwowych – Samicę, Firleja i Vernona-Evansa. Młody Kanadyjczyk zanotował kilka efektownych ataków, jednak goście kontrolowali przebieg spotkania i po asie Ruciaka wygrali drugą partię 25:17. Trzeciego seta ONICO rozpoczęło z jedną zmianą w porównaniu do podstawowej szóstki – za Gjorgjewa na boisku pozostał Evans. Młody Kanadyjczyk mocnymi atakami próbował poderwać nasz zespół do walki, jednak przebieg gry niewiele różnił się od drugiej partii. Goście szybko osiągnęli trzypunktowe prowadzenie, dzięki utrzymaniu stabilnego przyjęcia i atakom Bartłomieja Klutha. Stosunkowo szybko na boisku za Brizarda pojawił się Firlej, a ONICO stopniowo zaczęło odrabiać straty i wracać do gry, dzięki dobrym atakom Wrony i Evansa. Od stanu 10:11 gra zaczęła się toczyć w rytmie „punkt za punkt”, jednak za każdym razem, gdy ONICO było blisko doprowadzenia do remisu, akcję wygrywali goście. Wreszcie, po serii dobrych bloków i ataków udało się wyjść na prowadzenie 17:16 i to podopieczni trenera Antigi przejęli inicjatywę. Po udanych blokach Włodarczyka i Kwolka na Kluthu udało się nawet prowadzić 23:20. Pierwszy wygrany set był blisko, jednak niespodziewanie gra naszej drużyny kompletnie się załamała. Kilka dobrych obron i wybloków pozwoliło gościom zdobyć pięć punktów z rzędu i po kolejnym asie serwisowym Wiki wygrać trzeciego seta i całe spotkanie 3:0. Wobec takich okoliczności nie dziwi fakt, że tytuł najlepszego zawodnika meczu przypadł zawodnikowi Espadonu. Był nim były reprezentant Polski – Marcin Wika. PlusLiga nie zwalnia jednak tempa i siatkarze ONICO szansę na rehabilitację otrzymają już w najbliższą sobotę, kiedy to w wyjazdowym spotkaniu zagrają z Dafi Społem Kielce. Na Torwarze widzimy się już 28 października, kiedy to rywalem warszawskiej drużyny będzie BBTS Bielsko-Biała. Partnerem dwumeczu z Espadonem jest Dzielnica Bielany. Onico Warszawa – Espadon Szczecin 0:3 (24:26, 17:25, 23:25) MVP: Marcin Wika Onico Warszawa: Wojciech Włodarczyk(13), Bartosz Kwolek(12), Antoine Brizard(2), Nikola Gjorgiew(8), Andrzej Wrona(5), Sebastian Warda(5), Damian Wojtaszek(l), Guillaume Samica, Jan Firlej, Sharone Vernon-Evans(6). Trener: Stephane Antiga II trener: Fabio Storti Espadon Szczecin: Michał Ruciak(8), Marcin Wika(12), Eemi Tervaporti(3), Bartłomiej Kluth(16), Justin Duff(8), Bartosz Gawryszewski(4), Adrian Mihułka(l) -  Marcin Jaskuła(l), Mateusz Malinowski, Janusz Gałązka, Tomasz Kowalski. Trener: Michał Gogol II trener: Dariusz Król Fot. Jacek Prondzynski