ONICO JW Construction MB Motors PLUS ONICO Dworzec Online ONICO Damons Sportowa Warszawa Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie
ONICO ONICO ONICO MB Motors PLUS PLUS Port Praski FIVB Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie Polonus Damons

Piotr Nowakowski zawodnikiem ONICO Warszawa

Fot. Jakub Ćmil
Dwukrotny mistrz świata Piotr Nowakowski podpisał kontrakt z ONICO Warszawa! Środkowy reprezentacji Polski będzie występował w stolicy przez najbliższe dwa sezony.

- "Pita" nie trzeba nikomu przedstawiać. To wybitny siatkarz, filar reprezentacji Polski, jeden z najlepszych środkowych świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że taki zawodnik wzmacnia ONICO i głęboko wierzymy, że pomoże nam w odniesieniu kolejnych sukcesów - nie tylko na parkietach PlusLigi, ale i Ligi Mistrzów, gdzie jego doświadczenie będzie dla nas bezcenne. Witamy w Warszawie i życzymy powodzenia - powiedział po podpisaniu kontraktu prezes i dyrektor sportowy ONICO Warszawa, Piotr Gacek.

- Od wielu osób słyszałem, że ONICO to bardzo ciekawy projekt. Miniony sezon pokazał, że to klub walczący o najwyższe cele, a w przyszłym... mam nadzieję, że pomogę drużynie zaistnieć także w Europie. Możliwośc gry w Lidze Mistrzów była dodatkową zachętą, a poza tym Warszawa leży blisko mojego rodzinnego miasta - Międzyborowa - dzięki czemu mogę się tu czuć bardziej jak w domu. Mam nadzieję, że nowe otoczenie pozwoli mi wykrzesać z siebie nową energię - skomentował powrót do stolicy nowy środkowy ONICO, Piotr Nowakowski.

Piotr Nowakowski urodził się 18 grudnia 1987 roku w Żyrardowie. Przygodę z siatkówką rozpoczynał we Wrzosie Międzyborów, skąd przeniósł się do stołecznego Metra, a później do Legii Warszawa. W PlusLidze zadebiutował w 2006 roku w barwach AZS-u Częstochowa, gdzie spędził pięć sezonów, zdobywając Puchar Polski i wicemistrzostwo kraju. Jego kolejnym przystankiem w klubowej karierze był Rzeszów - barwy Asseco Resovii reprezentował przez sześć lat, trzykrotnie zdobywając Mistrzostwo Polski i docierając do finału siatkarskiej Ligi Mistrzów. Od 2017 roku występował w Treflu Gdańsk, z którym wywalczył Puchar Polski. Na plusligowych boiskach "Cichy Pit" rozegrał już ponad 330 meczów, zdobywając ponad 2800 punktów.

W reprezentacji Polski Nowakowski zadebiutował w 2008 roku pod wodzą Raula Lozano podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Rok później wywalczył z kadrą Mistrzostwo Europy, a w 2012 roku wygrał Ligę Światową. Jest też dwukrotnym Mistrzem Świata (2014 i 2018) i dwukrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich (2012, 2016). Podczas ostatniego mundialu wybrano go najlepszym środkowym turnieju, w 2015 roku został najlepszym blokującym Ligi Mistrzów, a w 2011 najlepszym blokującym PlusLigi. Za swoje osiągnięcia został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

31-letni Nowakowski mierzy 206 centymetrów wzrostu, jego zasięg w bloku to 350 cm, a w ataku 368 cm.