Polska wygrała Memoriał Wagnera, występy siatkarzy Onico

Reprezentacja Polski zwyciężyła w XV edycji Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który od 11 sierpnia odbywał się w krakowskiej Tauron Arenie! Dla biało-czerwonych, którzy w decydującym starciu pokonali po dramatycznym meczu reprezentację Rosji, to siódma wygrana w towarzyskim turnieju, rozgrywanym od 2003 roku. W tej edycji, poza Polakami i Rosjanami, w zawodach wzięli udział także Francuzi oraz Kanadyjczycy. Polacy udział w turnieju rozpoczęli od porażki z Francuzami, choć Trójkolorowi szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili dopiero w tie-breaku, wygrywając 15:13. W drużynie gości na parkiecie pojawił się nowy rozgrywający naszego zespołu Antoine Brizard, a po drugiej stronie siatki zabrakło niestety Damiana Wojtaszka. W drugim meczu pierwszego dnia Memoriału prowadzona przez Stephane’a Antigę drużyna narodowa Kanady uległa Rosji 1:3 – kolejny występ w barwach swojego kraju zaliczył atakujący Sharone Vernon-Evans, którego od nowego sezonu oglądać będziemy w Warszawie. [caption id="attachment_23223" align="aligncenter" width="700"]Foto Krzysztof Porebski / PressFocus Foto Krzysztof Porebski / PressFocus[/caption] Humory polskim kibicom poprawiły się dopiero w sobotnie popołudnie. Ekipa Ferdinando De Giorgiego – ponownie bez libero Onico, Damian Wojtaszka - w trzech setach rozprawiła się z  Kanadyjczykami, zachowując tym samym szanse na ostateczny triumf w turnieju. Podopieczni trenera Antigi stawiali jednak zacięty opór - szczególnie długo gra toczyła się w pierwszym secie, który zakończył się wynikiem 36:34. W drugim meczu Francuzi, kolejny raz po tie-breaku, pokonali reprezentację „Sbornej”, co pozwoliło im stawiać się w roli murowanego faworyta do triumfu. [caption id="attachment_23226" align="aligncenter" width="700"]Foto Krzysztof Porebski / PressFocus Foto Krzysztof Porebski / PressFocus[/caption] Ostatni dzień zawodów rozpoczął się jednak od sporej niespodzianki. Kanadyjczycy odnieśli honorowe, a zarazem bardzo pewne zwycięstwo nad Francją (kluczowe role w swoich zespołach odgrywali Vernon-Evans i Brizard), w związku z czym triumfatora imprezy wyłonić miał ostatni mecz XV Memoriału H. J. Wagnera pomiędzy Polską a Rosją. Ten potoczył się według wymarzonego wręcz scenariusza. "Finał" imprezy w postaci starcia odwiecznych rywali rozpoczął się po myśli gości, którzy prowadzili już 2:0. Nasi reprezentanci odwrócili jednak losy spotkania i po heroicznej walce zapewnili Polsce kolejne trofeum, wygrywając decydującego seta 15:12. Pod nieobecność podstawowego libero, Pawła Zatorskiego, na parkiecie od pierwszych minut zameldował się Damian Wojtaszek. [caption id="attachment_23227" align="aligncenter" width="700"]Foto Krzysztof Porebski / PressFocus Foto Krzysztof Porebski / PressFocus[/caption] Memoriał Huberta Jerzego Wagnera stanowił dla Polaków ostatni etap przygotowań przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy, które w tym roku odbędą się nad Wisłą. Już 24 sierpnia na PGE Narodowym,  w meczu otwarcia, biało-czerwoni staną w szranki z reprezentacją Serbii.