ONICO JW Construction MB Motors PLUS ONICO Dworzec Online ONICO Damons Sportowa Warszawa Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie
ONICO ONICO ONICO MB Motors PLUS PLUS Port Praski FIVB Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie Polonus Damons

Udana inauguracja sezonu! ONICO – Cuprum 3:0

Fot. PressFocus
W meczu pierwszej kolejki nowego sezonu PlusLigi ONICO Warszawa pokonało w hali Torwar Cuprum Lubin 3:0 (25:22, 25:21, 25:19). MVP spotkania wybrany został Andrzej Wrona.

Przed meczem odbyła się bardzo miła uroczystość. Złoci medaliści niedawno zakończonych mistrzostw świata  - Bartosz Kwolek i Damian Wojtaszek zostali uhonorowani przez Prezesa ONICO Warszawa – Piotra Gacka. Ponadto pamiątkową koszulkę otrzymał grający od tego sezonu w Cuprum, a wcześniej w ONICO – Jędrzej Gruszczyński. Po wspomnieniu dopiero co zakończonego sezonu reprezentacyjnego przyszedł czas na rozpoczęcie ligowych zmagań i prezentację wyjściowych „szóstek”.

W drużynie stołecznych na rozegraniu rozpoczął Antoine Brizard, za przyjęcie odpowiadali Bartosz Kwolek i Piotr Łukasik, atakującym był Sharone Vernon-Veans, na środku zaczęli Andrzej Wrona i Graham Vigrass, a na libero Damian Wojtaszek. W mocno przebudowanej przed sezonem drużynie z Lubina zobaczyliśmy m.in. reprezentantów Belgii (Igor Grobelny) i Japonii (Masahiro Yanagida) oraz aktualnego mistrza świata juniorów (Jakub Ziobrowski). Na pozycji libero w zespole gości zaczął Gruszczyński.

I set – udane wejście w sezon

Pierwszy punkt meczu to blok gości Łukasiku. ONICO szybko odpowiedziało atakiem ze środka Andrzeja Wrony i wyrównało na 1:1. Przez kilka minut gra toczyła się rytmem „punkt za punkt”, a drużyny zdobywały punkty głównie po atakach ze skrzydeł – Łukasika i Vernona oraz Grobelnego i Yanagidy. Przy stanie 8:9 ONICO przyspieszyło. Najpierw z lewego skrzydła dobrze zaatakował Kwolek, a następnie przy zagrywce Łukasika goście popełnili trzy błędy z rzędu, pozwalając stołecznym nieco odskoczyć (12:9). Chwilę później pojedynczym blokiem popisał się Vigrass, podwyższając prowadzenie do stanu 15:11. Stołeczni zdawali się kontrolować bieg wydarzeń – kolejne punkty zdobywali Kwolek, Wrona i Vernon-Evans (20:16). Po stronie Cuprum nadal najwięcej akcji przechodziło przez duet Grobelny-Yanagida. Trener gości próbował odwrócić losy seta wprowadzając duet Patucha-Gorzkiewicz, ale ONICO trzymało swój rytm. Cuprum w pewnym momencie przycisnęło, wygrywając długą akcję i zmniejszając straty do dwóch punktów (23:21), ale po chwili Grobelny zepsuł zagrywkę i stołeczni mieli piłki setowe. Udało się wykorzystać drugą z nich, kiedy serwis zepsuł Boruch (25:22)

II set – skuteczna końcówka

Drugi set rozpoczął się bliźniaczo do pierwszej partii – najpierw goście zablokowali atak stołecznych, a następnie ONICO odpowiedziało atakiem ze środka. Przebieg meczu był wyrównany, ale to ONICO minimalnie prowadziło. Gdy błąd przy przyjęciu popełnił Grobelny, stołeczni uzyskali dwupunktową przewagę (9:7). Udało się ją przez chwilę utrzymać, po dobrych atakach Kwolka i Wrony (12:10), niestety po chwili dwukrotnie w aut uderzył Vernon i to goście wyszli na prowadzenie (12:13).

Trener Antiga zareagował, wprowadzając za Kanadyjczyka Rafaela Araujo. Po chwili stołeczni popełnili jednak błąd, powiększając przewagę gości. Prowadzenie udało się jednak szybko zniwelować, po dobrym bloku Łukasika (16:16). Po chwili obie drużyny rozegrały najdłuższą akcję w secie, którą dobrym atakiem zakończył Kwolek i do decydującej części drugiej partii to stołeczni wchodzili z drobną przewagą (18:17). Dodatkowo w kolejnej akcji siatki dotknęli blokujący Cuprum (19:17). Dobrze do gry wprowadził się Rafael, kończąc jedną z kolejnych akcji (20:18). Gra stołecznych zaczęła się nakręcać – w kolejnej akcji zablokowali oni atak lubinian, powiększając przewagę do trzech punktów. Cuprum jednak nie składało broni – goście zmniejszyli przewagę stołecznych do stanu 22:21, po dobrym ataku Grobelnego i błędzie przy siatce gospodarzy. Sytuację udało się uspokoić dzięki kolejnemu dobremu atakowi Rafaela Araujo (23:21). Gdy w kolejnej akcji w siatkę zaatakował Boruch, stołeczni nie mogli wypuścić z rąk takiej szansy. Drugi set udało się skończyć już przy pierwszej okazji, kiedy to asem popisał się Kwolek (25:21).

III set – świetny początek, przełamanie w końcówce

Początek trzeciego seta to efektowne otwarcie ze strony gospodarzy – dwa błędy gości, dobra gra w obronie i ataki Kwolka oraz Łukasika dały im prowadzenie 4:0. Po chwili prowadzenie udało się jeszcze podwyższyć, po dobrym bloku Araujo (6:1). W kolejnych akcjach błysnął Vigrass, który najpierw zaatakował ze środka, a następnie zagrał asa (8:2). Koncert ONICO trwał – najpierw świetnie obronił Wojtaszek, dając możliwość ataku z drugiej linii Łukasikowi, a po chwili asem serwisowym popisał się Rafael Araujo (11:3).

Przy stanie 13:5 dla ONICO po raz pierwszy w tym meczu na boisku pojawił się Jan Nowakowski. Stołeczni dalej trzymali świetny rytm – przy zagrywkach Brizarda udało im się zwiększyć przewagę do aż dziesięciu punktów (16:6). Wynik meczu wydawał się być bezpieczny, a na parkiecie pojawili się kolejni rezerwowi ONICO – Kowalczyk, Janikowski, Buczek i Wiese. Nie wpłynęło to znacząco na grę ONICO, stołeczni dalej trzymali dobry rytm. Kolejnymi dobrymi zagrywkami popisał się Araujo, dobrze na lewym skrzydle radził sobie Kwolek. W końcówce należało jednak zachować czujność – dwa bloki ze strony gości i przewaga stopniała do siedmiu punktów (21:14). ONICO odpowiedziało atakami Araujo, Cuprum popełniał także błędy na zagrywce. Po jednym z nich zrobiło się 24:16 i stołeczni mieli piłki meczowe. Goście obronili pierwsze trzy, zrobiło się nieco nerwowo, ale ostatecznie spotkanie kolejnym atakiem zakończył Rafael (25:19).

Tym samym ONICO zaliczyło bardzo udany początek sezonu, wygrywając pewnie i za trzy punkty. Tytuł MVP spotkania trafił w ręce Andrzeja Wrony. Kolejny mecz u siebie stołeczni zagrają 21 października, a ich rywalem będzie Aluron Virtu Warta Zawiercie.

ONICO Warszawa – Cuprum Lubin 3:0 (25:22, 25:21, 25:19)

MVP: Andrzej Wrona

ONICO Warszawa: Bartosz Kwolek, Antoine Brizard, Piotr Łukasik, Sharone Vernon-Evans, Graham Vigrass, Andrzej Wrona, Damian Wojtaszek (libero) – Rafael Araujo, Jan Nowakowski, Łukasz Wiese, Jakub Kowalczyk, Konrad Buczek, Mateusz Janikowski

I trener: Stephane Antiga

II trener: Fabio Storti

Cuprum Lubin: Kert Toobal, Jakub Ziobrowski, Damian Boruch, Mariusz Marcyniak, Masahiro Yanagida, Igor Grobelny, Jędrzej Gruszczyński (libero) – Adrian Patucha, Maciej Gorzkiewicz, Filip Biegun, Jakub Wachnik, Przemysław Smoliński

I trener: Marcelo Fronckowiak

II trener: Rainer Vassiljev

 

Partnerem meczu była dzielnica Wilanów.