ONICO JW Construction MB Motors PLUS ONICO Dworzec Online ONICO Damons Sportowa Warszawa Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie
ONICO ONICO ONICO MB Motors PLUS PLUS Port Praski FIVB Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie Polonus Damons

ZAKSA lepsza od ONICO po tie-breaku

Fot. Jakub Ćmil
W piątkowe popołudnie siatkarze ONICO Warszawa zmierzyli się w wielkopolskim Opatówku z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Obie drużyny korzystając z przerwy w rozgrywkach PlusLigi zagrały w kolejnym towarzyskim spotkaniu, w którym lepsi okazali się wicemistrzowie Polski.

Dla ONICO i ZAKSY było to drugie starcie w ciągu zaledwie tygodnia, bowiem w poprzedni piątek obie ekipy rywalizowały w sparingu w Częstochowie. Wtedy podopieczni Andrei Gardiniego wygrali 4:1, dlatego też stołeczni chcieli się zrewanżować za tamtą porażkę. I mecz w Opatówku pod Kaliszem zaczął się po ich myśli. Grali bardzo pewnie i nie widać było po nich, że walczą w sparingu, bo poziom mobilizacji był niezwykle wysoki – każdy z zawodników sprawiał wrażenie, jakby walczył o finał PlusLigi. Stołeczni wypracowali sobie przewagę, którą z czasem tylko powiększali. W końcówce seta zdołali utrzymać bezpieczne prowadzenie i ten zakończył się ich triumfem 25:20.

W drugiej partii było już sporo trudniej. Choć wynik cały czas oscylował wokół remisu, to ZAKSA dyktowała warunki, a ONICO częściej musiało gonić, niż uciekać. W stosunku do pierwszego seta role się więc odwróciły i pod koniec tego starcia wicemistrzowie Polski mieli przewagę, której stołeczni nie zdołali już zniwelować. Tym samym ekipa z Kędzierzyna doprowadziła do remisu w całym spotkaniu.

Pierwsze dwa sety były naprawdę wyrównane, ale ten trzeci chyba najbardziej. Szczególnie końcówka. Przed ostatnimi piłkami tej partii ZAKSA miała nieznaczną przewagę, ale tę udało się zniwelować, gdy w polu serwisowym pojawił się najlepiej zagrywający zawodnik fazy zasadniczej PlusLigi – Bartosz Kwolek. Niestety ostatnie słowo należało do naszych rywali, którzy seta zakończyli wygraną 25:23 i wyszli na prowadzenie w meczu.

Stołeczni jednak ani myśleli się poddawać. Od początku czwartego starcia zdecydowanie dominowali, co przekładało się na wynik. Przewaga rosła i w decydującej części partii mieliśmy już sześć punktów zapasu. Grająca bez kilku podstawowych zawodników ZAKSA starała się gonić, ale zupełnie bez skutku. Stołeczni ostatecznie wygrali 25:16 i doprowadzili do tie-breaka!

W ostatniej odsłonie tego meczu na boisku po obu stronach siatki pojawili się zmiennicy i każdy chciał pokazać, że zasługuje na miejsce w podstawowym składzie. W efekcie tego znów mogliśmy podziwiać wyrównaną walkę punkt za punkt, a piątą partię na przewagi wygrali kędzierzynianie, którzy tym samym zwyciężyli w całym spotkaniu 3:2.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – ONICO Warszawa 3:2 (20:25, 25:21, 25:23, 16:25, 17:15)

MVP: Bartosz Kurek

ZAKSA: Kaczmarek, Toniutti, Wiśniewski, Bieniek, Śliwka, Deroo, Zatorski (L) – Stępień, Koppers, Kalembka, Sacharewicz, R. Szymura, K. Szymura (L)

Trener: Andrea Gardini

ONICO: Kwolek, Brizard, Łukasik, Wrona, Vigrass, Kurek, Wojtaszek (L) – Buczek, Vernon-Evans, Nowakowski, Penczew, Janikowski, Kowalczyk, Jaglarski (L)

Trener: Stephane Antiga