ONICO JW Construction MB Motors PLUS ONICO Dworzec Online ONICO Damons Sportowa Warszawa Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie
ONICO ONICO ONICO MB Motors PLUS PLUS Port Praski FIVB Global Express Robico iTaxi Tramwaje Warszawskie Polonus Damons

Zmiana systemu rozgrywek PlusLigi w sezonie 2019/2020

Fot. PressFocus Źródło: PlusLiga
Przedstawiciele klubów PlusLigi podjęli jednogłośną decyzję o zmianie systemu rozgrywek ligowych w sezonie 2019/2020. Dotyczy ona liczby drużyn biorących udział w fazie play-off.

W sezonie 2018/2019 do fazy play-off awansowało sześć drużyn, z których dwie pierwsze uzyskiwały od razu promocję do półfinałów, z kolei pozostałe cztery musiały walczyć w ćwierćfinałach. Od kolejnego sezonu będzie jednak obowiązywać inny system.

W poniedziałek przedstawiciele klubów PlusLigi i władz Polskiej Ligi Siatkówki spotkali się, by ustalić wygląd rozgrywek w sezonie 2019/2020. Jednogłośnie postanowiono, że za rok do fazy play-off awansuje osiem drużyn i wszystkie zaczną rywalizację od etapu ćwierćfinału.

O zmianie systemu zdecydowały dwa główne argumenty. Po pierwsze czołowe kluby nie chciały powtórki z ostatniego sezonu, gdy długo czekały na swoje mecze półfinałowe. Drugi argument to fakt, że w PlusLidze obserwujemy wyrównanie się poziomu, szczególnie w środku stawki, i jest osiem, może dziewięć drużyn, które są w stanie rywalizować z najlepszymi. Stąd w naszej ocenie szóstka w fazie play-off to zbyt mało – powiedział Kryspin Baran, prezes zarządu Aluron Virtu Warty Zawiercie, cytowany przez oficjalną stronę internetową PlusLigi.

Pierwsza kolejka sezonu 2019/2020 została zaplanowana na 26 października 2019 r. Rozgrywki skończą się najpóźniej 9 maja 2020 r. Dwie pierwsze rundy fazy play-off - ćwierćfinały i półfinały - będą rozgrywane do dwóch zwycięstw. Finał - podobnie jak w ubiegłym sezonie - do trzech wygranych.